Masz jakieś pytania?
Chętnie na nie odpowiemy!
Nasz zespół sprzedaży jest tu dla Ciebie.
Standard SCORM istnieje już od ponad dwóch dekad. Czy zatem spełnia on wymagania nowoczesnej technologii i dzisiejszych użytkowników? Jaką rolę w e-learningu odgrywają kreatory szkleń? I które z tych rozwiązań jest lepsze?
E-learning wykorzystywany jest dzisiaj przez coraz więcej przedsiębiorstw, których celem jest zoptymalizowanie procesów szkoleniowych. Implementacja odpowiedniego systemu do firmy zapewnia rozwinięcie ogromnych możliwości e-learningu i przynosi liczne korzyści. Aby efekty wdrożenia były jak najlepsze, musimy jednak zadbać o to, by stosowane przez nas rozwiązania techniczne były dopasowane do naszych oczekiwań. Jedną ze związanych z tym kwestii jest wybór standardu, w jakim tworzone będą nasze szkolenia.
Wiele organizacji nadal decyduje się na tworzenie szkoleń za pomocą modułu SCORM. Czy rozwiązanie to, pomimo upływu wielu lat od jego powstania, ciągle pozwala na realizację wszystkich celów firmy? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się specyfice standardu SCORM, omówić jego zalety i ograniczenia oraz porównać go z innymi stosowanymi obecnie rozwiązaniami.
SCORM to standard e-szkoleń, który został stworzony i rozpowszechniony na początku XXI w. Do dziś spełnia on zadanie postawione przed jego twórcami – pozwala bowiem na tworzenie szkoleń, które mogą być obsługiwane przez niemal każdą platformę LMS. Szkolenia SCORM tworzone są obecnie głównie przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi umożliwiających łatwe opracowywanie materiału. Gotowe moduły SCORM zapisywane są w specjalnych paczkach, które mogą następnie zostać zaimportowane przez system LMS.
Kolejne wersje standardu SCORM wprowadzały pewne modyfikacje i pozwalały na osiągnięcie lepszych efektów e-learningu. Tylko część z nich jest jednak nadal obsługiwana przez większość platform e-learningowych. Nad możliwościami poszczególnych wersji oraz procesem tworzenia szkoleń pochylaliśmy się w naszym poprzednim artykule Czym jest SCORM i jak z niego korzystać.
Standard SCORM nie bez powodu zyskał popularność, którą cieszy się do dzisiaj. Odpowiada on bowiem na wiele najważniejszych potrzeb organizacji decydujących się na wdrożenie e-learningu. Jakie konkretne zalety tego rozwiązania przyczyniły się do sukcesu standardu SCORM?
Najważniejszą cechą standardu SCORM, która stanowi podstawę jego popularności, jest z pewnością uniwersalność. Niemal każdy dobry system LMS, taki jak na przykład Ideo e-learning, zapewnia obecnie kompatybilność z tym formatem. Stworzenie lub zamówienie szkoleń SCORM jest więc gwarancją, że materiał będzie bez żadnych problemów obsługiwany przez wykorzystywaną przez nas obecnie platformę. To jednak nie koniec zalet, które płyną z uniwersalności standardu SCORM.
Omawiana przez nas interoperacyjność okaże się niezwykle istotna również w momencie, gdy zechcemy zmienić używaną w firmie platformę. Przykładowo, gdy podejmiemy decyzję o wdrożeniu systemu Ideo e-learning w miejsce aktualnie wykorzystywanego oprogramowania zgodnego ze standardami SCORM, cały proces zostanie przeprowadzony szybko i bezproblemowo – stworzone wcześniej materiały zostaną błyskawicznie zaimportowane, a szkolące się osoby będą mogły z powodzeniem kontynuować naukę.
Uniwersalność nie jest jednak jedyną zaletą, która przyczyniła się do popularności standardu SCORM. Rozwiązanie to zapewnia bowiem także pewne możliwości w zakresie tworzenia interaktywnych elementów, takich jak na przykład testy. Jak pokazują dane , omawiana interaktywność jest natomiast jednym z czynników wpływających na zaangażowanie uczestników, a tym samym na skuteczność szkoleń e-learningowych.
Standard SCORM pozwala również na komunikację z systemem LMS, dzięki której jesteśmy w stanie zbierać informację dotyczące postępów szkolących się osób. Śledzić możemy nie tylko to, czy pracownicy zaliczyli dany moduł, ale także to, z jaką częścią materiału mieli największy problem i jakie wyniki osiągnęli w przypadku konkretnych modułów.
Standard SCORM zapewnia więc rozwiązania dopasowane do potrzeb wielu współczesnych firm. Czy faktycznie w pełni odpowiada on na wszystkie oczekiwania organizacji i czy pozwala na osiągnięcie maksymalnej efektywności e-learningu?
Gdy omawiamy możliwości standardu SCORM nie sposób pominąć fakt, że rozwiązanie to powstało już ponad 20 lat temu. W momencie opracowywania zarówno samego standardu, jaki i kolejnych używanych do dzisiaj wersji, twórcy nie mogli więc uwzględnić potrzeb i przyzwyczajeń współczesnego odbiorcy, takich jak chociażby chęć uczenia się za pomocą smartfonu. Szkolenia SCORM, choć mogą być wykonywane na urządzeniach mobilnych, posiadają pewne ograniczenia, przez które zapewnienie najlepszych doświadczeń użytkownika nie jest w niektórych przypadkach możliwe.
Współcześni użytkownicy e-szkoleń mają także inne wymagania dotyczące interaktywności szkoleń oraz obecności multimediów. Sprawia to, że same testy i egzaminy mogą już nie wystarczyć by utrzymać uwagę szkolących się osób.
Ograniczeniem związanym z pakietami SCORM jest również trudność w modyfikacji umieszczonych na platformie materiałów. W rozwiązaniu tego i innych problemów pomóc może wdrożenie systemu takiego jak Ideo e-learning, który w swojej ofercie posiada również kreator szkoleń.
Pozwalający tworzyć e-szkolenia e-learning kreator to proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia samodzielne opracowanie lub poprawienie danego materiału. Kreująca dany moduł osoba jest więc dzięki nim w stanie odpowiednio dopasować jego format czy długość. Może ona także dodać do szkolenia multimedia takie jak zdjęcia czy filmy oraz zaimplementować angażujące użytkownika interaktywne elementy.
Platformy e-learningowe oferujące kreator szkoleń zapewniają liczne ułatwienia dla organizacji, które zdecydują się na ich wdrożenie. Głównym benefitem tego rozwiązania jest z pewnością to, że wszystkie moduły mogą być opracowywane samodzielnie przez posiadającego odpowiednie przygotowanie pracownika. W wielu sytuacjach nie jest więc konieczne zlecanie tworzenia szkoleń firmom zewnętrznym.
Jeżeli natomiast posiadamy już opracowane wcześniej moduły, a chcemy jedynie poprawić ich poszczególne części, kreator szkoleń oferowany między innymi przez Ideo e-learning pozwoli nam na łatwe modyfikowanie treści. Do zaimportowanego materiału będziemy mogli także dodać odpowiednie multimedia i inne elementy.
Dobre kreatory pozwolą nam na przygotowanie angażującego i odpowiednio dopasowanego do naszych pracowników szkolenia.
Czy oznacza to więc, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z gotowych pakietów SCORM i samodzielnie opracowywać każdy moduł?
Jeśli wdrożymy uniwersalną i wszechstronną platformę taką jak Ideo e-learning, nie będziemy musieli wybierać pomiędzy wykorzystywaniem gotowych, stworzonych wcześniej szkoleń SCORM, a opracowywaniem od podstaw nowego materiału w kreatorze.
System taki zapewni nam bowiem możliwość zarówno importowania materiałów szkoleniowych wskazanych modułów, jak również dodawania do nich materiałów multimedialnych, dostosowywania ich do potrzeb użytkowników czy też uzupełniania o nowe lekcje. Dodatkowo możliwe będzie łatwe układanie materiałów w dedykowane określonym stanowiskom ścieżki szkoleń, które pozwolą na zdobywanie wiedzy we właściwej kolejności.
Odpowiednie oprogramowanie pomoże nam w wykorzystaniu benefitów płynących z uniwersalności standardu SCORM oraz da nam możliwość łatwego dostosowywania treści do potrzeb współczesnego użytkownika szkoleń. Inwestycja w system taki jak Ideo e-learning przyniesie więc realne korzyści dla firmy i pozwoli jej na optymalizację procesu tworzenia, monitorowania i realizacji e-szkoleń.