Masz jakieś pytania?
Chętnie na nie odpowiemy!
Nasz zespół sprzedaży jest tu dla Ciebie.
Ze standardem SCORM styczność miało większość osób zaangażowanych w tworzenie e-szkoleń lub implementację e-learningu.. Czym jednak w rzeczywistości jest standard SCORM, jakie oferuje on możliwości i jak z niego korzystać?
Współczesny rynek oprogramowania dla firm zapewnia dostęp do wielu znacznie różniących się od siebie systemów. Gdyby każde z tych narzędzi wykorzystywało inne formaty plików, to komunikacja, przygotowywanie uniwersalnych rozwiązań czy też zmiana stosowanej w organizacji platformy byłyby znacznie utrudnione. To właśnie dlatego tak ważne jest opracowywanie standardów, które są powszechnie akceptowane przez twórców oprogramowania. W przypadku e-learningu właśnie takim standardem jest moduł SCORM.
Standard SCORM zaczął być powszechnie stosowany już na początku XXI wieku. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie szkoleń, które mogą być obsługiwane przez niemal wszystkie współcześnie wykorzystywane platformy LMS. Dodatkowo stosowany w jego ramach sposób komunikacji z platformami pozwala na łatwe zarządzanie szkoleniami i kontrolowanie ich przebiegu.
Obecnie SCORM jest uznawanym na całym świecie standardem e-szkoleń. Na jego wykorzystanie decyduje się więc wiele przedsiębiorstw wdrażających e-learning. Jakie korzyści mogą wynikać z wyboru standardu SCORM? Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na takie jego benefity, jak między innymi:
Jak więc widać, standard SCORM oferuje wiele benefitów istotnych dla firm zastanawiających się nad wdrożeniem e-szkoleń. Aby możliwe było osiągnięcie wszystkich korzyści, musimy jednak dowiedzieć się, jak korzystać z omawianego rozwiązania. Niezbędne jest więc wyjaśnienie kilku podstawowych zagadnień związanych ze standardem SCORM.
Zanim zaczniemy tworzyć szkolenia e-learningowe i wybierzemy obsługujący je system LMS, powinniśmy mieć świadomość istnienia różnych wersji standardu SCORM. Ze względu na to, że dane oprogramowanie może obsługiwać tylko niektóre z nich, sprawdzenie możliwości systemu w tym zakresie jest jedną z rzeczy, o których warto pamiętać przy wdrażaniu platformy e-learningowej.
Pierwszą wersją omawianego standardu był SCORM 1.1. Ze względu na swoje ograniczenia nie jest ona już obecnie obsługiwana przez większość narzędzi. Znacznie szersze możliwości dostarcza bowiem jej następca – SCORM 1.2. Zapewnia on szereg przydatnych funkcji, takich jak między innymi śledzenie postępów szkolenia, przez co nadal jest bardzo często wykorzystywany przez firmy.
Dużą popularnością cieszy się także nowsza wersja standardu, jaką jest SCORM 2004. Umożliwia ona jeszcze dokładniejsze monitorowanie postępów i również jest kompatybilna z częścią nowoczesnych systemów LMS.
Jakie wersje standardu SCORM powinna więc obsługiwać wybrana przez nas platforma e-learningowa? Jeśli zależy nam na jak największej uniwersalności, warto zdecydować się na rozwiązanie, które pozwala na import szkoleń w obydwu powszechnie stosowanych współcześnie standardach, czyli w SCORM 1.2 i SCORM 2004. Możliwości takie zapewnia nasza platforma Ideo E-learning.
Zarówno tworzenie szkoleń SCORM z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, jak i importowanie gotowych szkoleń jest prostym zadaniem, które może być z powodzeniem wykonywane samodzielnie przez każdego. Cały proces opracowania danego materiału przypomina pracę z wykorzystaniem popularnych edytorów tekstowych.
Jeżeli zależy nam jednak na jak najwyższej jakości szkoleń bez konieczności poświęcania wielu godzin na ich tworzenie, dobrym wyborem może być powierzenie ich przygotowania specjalistom. Opcję profesjonalnego opracowania materiału oferuje również Ideo e-learning. Gotowe pakiety SCORM będą przygotowane w wersji SCORM 1.2 lub SCORM 2004, dzięki czemu możliwe będzie ich łatwe zaimportowanie przez dowolną platformę.
Firmy chcące stworzyć nowe szkolenie lub zaimportować gotowy już materiał do systemu LMS mogą zetknąć się z terminem, jakim jest pakiet SCORM. Co on w takim razie oznacza? Pakiet SCORM to plik w formacie ZIP, w którym spakowane są wszystkie treści niezbędne do realizacji zasad standardu SCORM. Znajdują się w nim więc zarówno pliki z materiałem szkolenia, jak i opisujący je plik manifest XML. Dodatkowo pakiet SCORM zawiera także pliki schematu odnoszące się do pliku manifestu.
Pakiety SCORM powstają obecnie automatycznie po zakończeniu tworzenia szkolenia w odpowiednim narzędziu. Dzięki takiemu oprogramowaniu nie jest więc już konieczne samodzielne pisanie kodu i tworzenie archiwum. Po zakończeniu pracy nad szkoleniem otrzymamy bowiem gotowy pakiet.
Dobra platforma e-learningowa, taka jak Ideo e-learning, pozwoli nam na prosty import materiałów szkoleniowych, zarówno w formie paczki SCORM, jak i pliku PDF. Taka funkcja gwarantuje prostotę obsługi i umożliwia samodzielne opracowywanie materiałów dydaktycznych.
Powstanie standardu SCORM odegrało niezwykle istotną rolę w rozwoju i popularyzacji e-learningu. Do dzisiaj oparta jest na nim ogromna liczba szkoleń, a każdy nowoczesny i uniwersalny system LMS musi uwzględniać możliwość importowania pakietów SCORM. Zarówno wybierając oprogramowanie dla firm, jak i tworząc nowe szkolenia, warto jest uwzględnić ogromne możliwości i niesłabnącą popularność tego rozwiązania. Dzięki nowoczesnym narzędziom, takim jak platforma Ideo e-learning, zyskamy możliwość osiągnięcia wszystkich korzyści płynących z zastosowania standardu SCORM.