Masz jakieś pytania?
Chętnie na nie odpowiemy!
Nasz zespół sprzedaży jest tu dla Ciebie.
Prawidłowe opracowanie wsadu merytorycznego to proces, bez którego nie możemy stworzyć w pełni wartościowego szkolenia. Zadanie to nie musi wiązać się jednak z koniecznością poświęcania wielu godzin na wykonywanie żmudnej pracy. W przygotowaniu materiału pomóc mogą bowiem między innymi oferowane przez dobre platformy narzędzia oparte o sztuczną inteligencję.
Co niezwykle ważne, poszczególne metody wykorzystywane do utrzymywania uwagi szkolących się osób powinny także zostać odpowiednio dopasowane do potrzeb odbiorców. Więcej o tym, w jaki sposób zwiększyć zaangażowanie użytkowników pisaliśmy w artykule: Kluczowe moduły wspierające motywacje użytkowników szkoleń e-learningowych .
Przygotowując szkolenia e-learningowe, powinniśmy pamiętać, że sama ich forma, choć niezwykle istotna, nie pozwoli na osiągnięcie sukcesu, jeżeli nie przyłożymy należytej uwagi do prawidłowego opracowania wsadu merytorycznego. To właśnie odpowiedni dobór zawartych w danych modułach informacji jest jedną z kluczowych kwestii wpływających na powodzenie całego przedsięwzięcia.
Zadanie, jakim jest opracowywanie wsadu merytorycznego, nie jest jednak wcale proste. Wymaga ono od tworzącej szkolenia osoby nie tylko bardzo dobrej znajomości danego zagadnienia, ale także odpowiedniego przygotowania dydaktycznego.
Pomimo potencjalnych trudności, wiele firm decyduje się na samodzielne opracowywanie szkoleń. Organizacje, które same tworzą materiały edukacyjne dla swoich pracowników, często mają niewątpliwą przewagę polegającą na bardzo dobrej znajomości zagadnień, których będą dotyczyły szkolenia. Nie zawsze sprawia to jednak, że opracowujące dane moduły osoby potrafią skutecznie przekazywać posiadaną wiedzę.
Doskonale znający dane zagadnienie specjaliści również są podatni na błędy poznawcze, takie jak na przykład „klątwa wiedzy”. To przez nią tworzące szkolenie osoby nie rozumieją często perspektywy pracowników, którzy nie przyswoili jeszcze informacji na dany temat.
Nie sprawia to oczywiście, że samodzielne tworzenie szkoleń nie jest możliwe. Wymaga ono jednak odpowiedniego przygotowania, znajomości podstawowych metod i prawidłowości dydaktyki, a często także dostępu do narzędzi, które usprawnią przebieg tego procesu.
Aby uchronić się przed często popełnianymi błędami, które obniżają efektywność e-szkoleń, musimy poznać najważniejsze zasady związane z przygotowywaniem wsadu merytorycznego. O jakich zasadach mowa?
Czynnością, od której w większości przypadków powinniśmy zacząć pracę nad wsadem merytorycznym szkolenia, jest określenie poziomu wiedzy jego potencjalnych uczestników. Tylko dzięki temu będziemy mogli wyznaczyć to, jak szczegółowe informacje będą musiały zostać zawarte w danym module.
Odpowiednie wyznaczenie poziomu wiedzy odbiorców jest szczególnie istotne w przypadku szkoleń onboardingowych. Jak wynika z zebranych danych, proces ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłej wydajności pracownika. Firmy słabo przeprowadzające onboarding tracą zaufanie pracowników, natomiast te, które robią to dobrze, według „The True Cost of a Bad Hire” są w stanie podnieść ich produktywność nawet o 70% . Jeśli nieodpowiednio dobierzemy wsad merytoryczny, a tym samym uniemożliwimy poprawne wdrożenie zatrudnionych osób, musimy liczyć się z potencjalnym obniżeniem efektywności i większą rotacją.
Jedną z niezwykle ważnych kwestii związanych z tworzeniem e-szkoleń jest także wyznaczenie źródeł, na których mają opierać się dane moduły. Jeśli mamy możliwość bazowania na konkretnych publikacjach lub materiałach w innym formacie, cały proces może przebiegać bardzo sprawnie. Dużo bardziej wymagające są jednak sytuacje, gdy konkretne informacje, które chcemy przekazać, nie zostały wcześniej spisane.
W takich przypadkach pracę musimy rozpocząć często od zebrania całej wiedzy i przedstawienia jej w formie, która pozwoli na dalsze opracowywanie. Stworzyć musimy zwykle zarówno materiały w formie tekstowej, jak również wykresy, infografiki czy ilustracje. Treści te powinny być jak najbardziej szczegółowe i pozwalać na zdobycie przez pracowników całej niezbędnej wiedzy.
Kiedy przygotujemy już źródła, na których oparte będzie nasze szkolenie, konieczne będzie podzielenie całej wiedzy na segmenty i opracowanie każdego z modułów. Pamiętać należy przede wszystkim o zachowaniu ich odpowiedniej długości. Kwestię tego, ile powinien trwać dany moduł, by możliwe było osiągnięcie najlepszych rezultatów, omówiliśmy w artykule: Jak zadbać o skuteczność szkoleń e-learningowych.
Opracowywanie wsadu merytorycznego do e-szkolenia może być znacznie łatwiejsze, gdy skorzystamy z innowacyjnych narzędzi oferowanych przez dobre platformy e-learningowe. Na szczególną uwagę zasługują tu technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Przykładem takiego rozwiązania jest system Ideo e-learning, który wyposażony został w moduł umożliwiający tworzenie slajdów z pomocą Chata GPT. Dzięki jego wykorzystaniu możemy automatycznie generować nie tylko treści szkoleniowe, ale także treści testowe i egzaminacyjne. Możliwe jest przy tym dobranie takich parametrów jak długość tekstu na slajdach czy liczba pytań i odpowiedzi.
Ta funkcjonalność dostępna w systemie Ideo e-learning pozwala w zaledwie kilka minut opracować materiał, który bez wykorzystania odpowiednich narzędzi musiałby być przygotowywany wiele godzin. Tak ogromne benefity płynące z tego rozwiązania sprawiają, że sztuczna inteligencja może zmienić oblicze platform e-learningowych.
Pomimo tego, że posiadając odpowiednią wiedzę oraz innowacyjne narzędzia, jesteśmy w stanie samodzielnie tworzyć szkolenia e-learningowe, niektóre firmy i tak decydują się na powierzenie przygotowania wsadu merytorycznego specjalistom. Opcja ta w pewnych przypadkach pozwala bowiem na łatwiejsze zrealizowanie celów organizacji.
Zlecenie tworzenia danych modułów specjalistom umożliwia często osiągnięcie jeszcze większej wartości merytorycznej szkolenia. Co jednak również istotne, w niektórych sytuacjach pozwala ono także na zredukowanie kosztów całego przedsięwzięcia. Eksperci posiadający przygotowanie dydaktyczne szybko i dokładnie opracują dany materiał, co sprawi, że na wykonywanie tego zadania nie będzie musiał być poświęcany czas naszych pracowników.
Przygotowywanie szkoleń przez specjalistów jest jedną z opcji, na które mogą zdecydować się firmy wybierające ofertę Ideo e-learning. Nasza platforma zapewnia więc wsparcie zarówno tym organizacjom, które chcą samodzielnie opracowywać materiał, jak i tym, które potrzebują wsparcia w całości procesu lub na danym etapie pracy.