Masz jakieś pytania?
Chętnie na nie odpowiemy!
Nasz zespół sprzedaży jest tu dla Ciebie.
Dlaczego zbyt dużo efektu „WOW” nie pomaga w nauce?
Rozwój technologiczny dokonujący się na naszych oczach sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się nauka w formie e-learningu. Ta metoda umożliwia zdobywanie wiedzy za pomocą Internetu.
Jednocześnie, musimy pamiętać, że dostępne na rynku platformy są najczęściej mocno rozbudowane i bogate w liczne funkcje. Patrząc z perspektywy osoby uczącej się, nie zawsze ułatwia to przyswajanie wiedzy.
Wraz z postępem technologicznym zmianie uległo podejście do tradycyjnych metod nauczania. Na ten moment wiedzę można zdobywać z powodzeniem bez konieczności fizycznej obecności w przedsiębiorstwie, w sali wykładowej czy klasie.
E-learning jest wdrażany w dużych, jak i małych firmach, ponieważ jest narzędziem umożliwiającym skuteczne przeprowadzenie szkoleń np. dot. procedur, BHP, a także podnoszących kwalifikacje zawodowe pracowników.
Wspiera jednak nie tylko naukę, ale także szeroko pojętą komunikację oraz wymianę wiedzy. Umożliwia on przeprowadzanie kursów, szkoleń, warsztatów, konferencji czy realizację programu studiów przy użyciu komputerów, smartfonów oraz Internetu.
Szkolenia mogą odbywać się na dwa sposoby:
Systemy e-learningowe mają na celu wspomaganie procesu zdalnego nauczania. Można je podzielić na wiele kryteriów, jednak najczęściej dzieli się je według rodzaju systemu oraz jego funkcjonalności.
Rozróżniamy trzy systemy:
Skontaktuj się z nami, a wspólnie stworzymy platformę e-learningową, która zwiększy efektywność szkoleń i zaangażowania pracowników.
Placówki oświaty, przedsiębiorstwa, a także firmy szkoleniowe coraz częściej korzystają z rozwiązań oferowanych przez e-learning. Zastosowanie tego rodzaju systemów pozwala zaoszczędzić czas, środki finansowe oraz wykorzystać elastyczność tego rozwiązania.
Oferta narzędzi e-learningowych dostępnych na rynku jest bogata. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej platformy?
Jedną z ważniejszych kwestii jest łatwość obsługi takiego systemu. Korzystanie przez użytkowników z platformy powinno być przyjemne i nie może sprawiać trudności technicznych.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest struktura modułowa umożliwiająca łatwe poruszanie się po stronie e-learningu. Stwarza to także możliwość rozbudowy platformy w późniejszym okresie, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami klienta.
Autorska platforma edukacyjna Ideo zawiera wiele praktycznych funkcjonalności oraz umożliwia wdrożenie dedykowanych modułów dopasowanych do oczekiwań klientów.
Istotnym elementem tego narzędzia jest moduł umożliwiający tworzenie czy też redagowanie szkoleń. Administrator systemu ma możliwość ułożenia indywidualnej struktury kursu dzięki tworzeniu elementów, takich jak: lekcje, testy, tematy, części ,szkolenia (w standardzie SCORM 1.2 oraz SCORM 2004), załączniki.
Otrzymuje również dostęp do edycji lekcji nawet już w opublikowanym kursie. Zdalne nauczanie powinno umożliwiać łatwe przyswajanie zdobytej wiedzy, dlatego nasze materiały mogą przybierać różne formy, np. tekst, grafika, obraz, wideo czy pliki do pobrania.
E-learning jest skuteczną metodą nauczania. Stosuje się w nim odmienne techniki niż w przypadku tradycyjnych metod nauk. Dostępne narzędzia umożliwiają angażowanie uczestników kursów/szkoleń/zajęć, a interaktywne rozwiązania pomagają w efektywnym przekazywaniu wiedzy.
Aby zweryfikować poziom posiadanych umiejętności system został wyposażony w moduł testów. Administrator tworzący test określa:
Dodatkowo funkcja daje możliwość określenia rodzaju pytań testowych – jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz, lista wyboru, dopasowanie do kategorii lub obrazka, uzupełnianie luki, połączenie w pary czy ustawianie w kolejności.
Równie przydatną funkcją, z punktu widzenia użytkowania jest moduł powiadomień, który tworzy harmonogram powiadomień dla wybranych szkoleń. Dzięki niej uczestnikom nie umknie żadna ważna informacja związana z przydzielonym kursem. Możemy wskazać różne typy powiadomień:
Niezwykle ważnym elementem platformy e-learningowej jest weryfikacja postępów uczestników. W tym aspekcie pomocnym narzędziem jest moduł „profilu koordynatora”. Umożliwia on generowanie raportów, statystyk oraz podgląd postępów i szczegółów szkolenia. Koordynator ma dostęp do następujących informacji:
Wielu uczestników szkoleń oczekuje, że otrzyma potwierdzenie zakończenia kursu w formie certyfikatu. Dokument zawiera dane użytkownika, tytuł kursu, datę ukończenia oraz uzyskany wynik końcowy.
Platforma e-learningowa to nie tylko szkolenia, ale również kompendium wiedzy. To miejsce, gdzie możemy znaleźć istotne informacje. System zawiera moduł aktualności, który wykorzystywany jest głównie do publikacji aktualnych informacji.
Administrator ma możliwość zamieszczania treści, grafik, zdjęć czy plików do pobrania. Moduł posiada graficzny edytor WYSIWYG wykorzystywany w 80% stron internetowych. Dodatkowym elementem jest moduł „FAQ”. To baza najczęściej zadawanych pytań, w której umieszczone są odpowiedzi na standardowe, często poruszane kwestie.
Moduł ten umożliwia przesyłanie pytań za pomocą krótkiego formularza. Natomiast zaimplementowany edytor tekstów WYSIWYG formatuje tekst do odpowiedzi, którą administrator systemu zamieszcza na stronie bądź wysyła bezpośrednio do zainteresowanej osoby.
Ogromny wachlarz ofert e-learningowych umożliwia użytkownikom korzystanie ze zróżnicowanych funkcjonalności. Są narzędzia, które sprawdzą się np. w placówkach edukacyjnych, natomiast inne będą lepsze dla innego typu organizacji. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy.
Warto poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniego rozwiązania , a także skorzystać z konsultacji ekspertów, którzy pomogą wybrać najbardziej optymalne funkcje. Postępując w ten sposób możemy uniknąć nadmiaru niepotrzebnych modułów, które będą generować koszty i wprowadzą chaos w użytkowaniu platformy.
Wprowadzanie efektu WOW, nadmiar informacji, wyskakujących okienek powiadomień, efektownych zdjęć, czy animacji może utrudniać skupienie się na poznawanym zagadnieniu, a w efekcie spowodować efekt odwrotny do oczekiwanego. Jest to jeden z obszarów, w których warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów, aby stworzyć oprogramowanie e-learningowe dostosowane do potrzeb oraz oczekiwań.