Moodle vs e-learningowa platforma autorska – co wybrać?

Wiele firm zastanawiających się nad wdrożeniem e-learningu rozważa wybór bezpłatnej platformy Moodle. Czy narzędzie to faktycznie pozwala na w pełni darmowe użytkowanie i czy zapewnia ono te same możliwości, co autorskie systemy LMS?
5 lipca 2024

Platforma e-learningowa dopasowana do potrzeb firmy
 

Wybór odpowiedniego systemu LMS jest jednym z czynników bezpośrednio wpływających na powodzenie całego procesu wdrażania szkoleń e-learningowych do przedsiębiorstwa. Na rynku dostępnych jest jednak obecnie wiele różniących się od siebie rozwiązań – zarówno tych darmowych i ogólnodostępnych, jak i autorskich, projektowanych z myślą o konkretnych wymaganiach. Firma, która chce dokonać właściwego wyboru, powinna więc najpierw dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i poznać zalety różnego rodzaju platform.

Obecnie wiele organizacji, w tym uczelnie, szkoły językowe, małe przedsiębiorstwa z branży BHP oraz kilkuosobowe firmy trenerskie, zwracają uwagę na darmową platformę Moodle. Czy oferowane przez nią rozwiązania faktycznie odpowiadają na potrzeby każdej z tych grup? Aby się tego dowiedzieć, musimy najpierw poznać specyfikę tego systemu LMS i porównać jego funkcjonalności z rozwiązaniem autorskim, jakim jest Ideo e-learning.


Moodle – co to jest?
 

Moodle (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment) to popularna platforma pozwalająca na zdalne zdobywanie wiedzy oraz na tworzenie szkoleń e-learningowych i zarządzanie nimi. Działa ona w modelu Open Source, co oznacza, że każdy może korzystać z niej za darmo i wprowadzać do niej określone modyfikacje.

To właśnie między innymi darmowość platformy Moodle sprawia, że nad jej wdrożeniem zastanawia się wiele organizacji. Firmy, którym zależy na osiągnięciu jak największych korzyści biznesowych, powinny jednak dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i ograniczenia tego systemu i zastanowić się, czy jego wybór faktycznie będzie najlepszym rozwiązaniem.


Zalety platformy e-learningowej Moodle
 

Moodle to platforma, która niewątpliwie zapewnia swoim użytkownikom pewne znaczące korzyści. Jakie zalety tego systemu możemy wyróżnić? Zwrócić uwagę powinniśmy między innymi na:

  • darmowość – aby rozpocząć korzystanie z platformy, nie musimy zamawiać nowego oprogramowania czy też kupować licencji; rozwiązanie to może być więc odpowiednie dla firm o ograniczonym budżecie;
     
  • dostęp do podstawowych narzędzi – platforma Moodle pozwala między innymi na dodawanie szkoleń, testów i zadań czy też na korzystanie z for dyskusyjnych;
     
  • możliwość obsługi bez instalacji – zarówno uczestnicy szkoleń, jak i administratorzy nie muszą instalować dodatkowego oprogramowania, by zacząć korzystać z platformy; zapewnia to dużą wygodę i elastyczność;
     
  • możliwość rozbudowywania – Moodle to platforma, która może być w pewnej mierze modyfikowana i dostosowywana do potrzeb użytkownika za pomocą wtyczek i dodatków.

Skontaktuj się z nami, a wspólnie stworzymy platformę e-learningową, która zwiększy efektywność szkoleń i zaangażowania pracowników.



Czy Moodle to rozwiązanie odpowiednie dla każdej firmy? Najważniejsze ograniczenia darmowej platformy e-learningowej
 

Po zapoznaniu się z zaletami platformy e-learningowej Moodle, wiele organizacji może dojść do wniosku, że rozwiązanie to zapewnia im wszystko, czego mogą potrzebować. W przypadku wielu przedsiębiorstw okazać może się jednak, że proces implementacji nowego systemu nie będzie pozbawiony trudności. Spodziewać się bowiem możemy, że szybko dadzą o sobie znać takie ograniczenia platformy, jak między innymi:

  • konieczność samodzielnego wdrożenia – w przypadku platformy Moodle to my jesteśmy odpowiedzialni za cały proces implementacji, który w pewnych przypadkach może wymagać dużej wiedzy technicznej; jeżeli natomiast powierzymy tę pracę specjaliście, wygeneruje to dodatkowe koszty;
     
  • nieodpowiednie dopasowanie do potrzeb organizacji – platforma Moodle nie została przygotowana z myślą o realnych potrzebach konkretnej firmy, nie można więc liczyć na to, że zapewni ona dokładnie te funkcjonalności, na których nam zależy;
     
  • konieczność dopłacania za dodatki – jeżeli zechcemy dopasować platformę do swoich potrzeb, będziemy musieli zainstalować wtyczki i dodatki; ich implementacja oraz późniejsze aktualizowanie zmodyfikowanego systemu mogą być natomiast kosztowne;
     
  • ograniczone wsparcie techniczne – w przypadku pojawienia się problemów technicznych, będziemy musieli rozwiązać je samodzielnie; kontakt z działem wsparcia może być niekiedy trudny, przez co będziemy zmuszeni do szukania rozwiązań na forach lub do zatrudnienia pracowników odpowiedzialnych za naprawianie błędów;
     
  • niższe standardy bezpieczeństwa – zagrożeniem wszelkich platform działających w modelu Open Source, w tym również platformy Moodle, są potencjalne problemy z bezpieczeństwem danych; to korzystające z oprogramowania firmy odpowiedzialne są za zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń;
     
  • mało intuicyjna obsługa platformy z poziomu panelu administracyjnego – zarządzanie kursami i użytkownikami może być skomplikowane i czasochłonne. Panel administracyjny Moodle nie zawsze jest przyjazny dla użytkownika, co może stanowić wyzwanie dla osób bez zaawansowanej wiedzy technicznej. Nawigacja po różnych funkcjach i ustawieniach może być nieintuicyjna, co prowadzi do frustracji i zwiększa ryzyko popełnienia błędów. W rezultacie, administratorzy mogą potrzebować dodatkowego szkolenia, aby efektywnie korzystać z platformy, co generuje dodatkowe koszty i czas.


Czym jest autorska platforma e-learningowa?
 

Ograniczenia platformy Moodle mogą w niektórych sytuacjach nie pozwolić przedsiębiorstwu na realizację celów związanych z wdrożeniem systemu LMS do firmy. Na rynku dostępne są jednak również autorskie platformy takie jak Ideo e-learning, które zostały stworzone po to, by odpowiadać na konkretne potrzeby organizacji.

Autorska platforma jest dopasowywana do specyfiki danej firmy i pozwala jej na wykorzystanie wszystkich możliwości e-learningu. Pracujący nad nią zespół ekspertów troszczy się zarówno o to, by poznać wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa, jak i o to, by dobrać do nich odpowiednie rozwiązania technologiczne.


Korzyści wynikające z wdrożenia autorskiej platformy e-learningowej
 

Taka charakterystyka autorskich platform e-learningowych przekłada się na ich ogromne możliwości w zakresie optymalizacji procesu szkoleń. Decydujące się na nie firmy mogą liczyć na osiągnięcie wielu korzyści, takich jak między innymi:

  • szeroki zakres funkcji dostosowanych do potrzeb firmy – autorskie systemy LMS oferują różnorodne funkcje potrzebne do tworzenia skutecznych e-szkoleń; organizacje, które zdecydują się na wdrożenie platformy Ideo e-learning będą mogły zarówno korzystać z wszystkich podstawowych funkcjonalności, jak i rozbudować ją o specjalistyczne rozwiązania dedykowane;
     
  • bezproblemowe wdrożenie – wdrożeniem autorskiej platformy Ideo e-learning zajmą się doświadczenie eksperci; cały proces przebiegnie więc bardzo szybko, a klient nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów;
     
  • profesjonalne wsparcie techniczne – autorskie platformy e-learningowe objęte są gwarancją, a wszystkie problemy błyskawicznie rozwiązywane są przez doskonale znających system specjalistów;
     
  • możliwość integracji z innymi systemami – autorską platformę Ideo e-learning zintegrować możemy z innymi wykorzystywanymi narzędziami, co pozwoli na optymalizację wielu procesów;
     
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – w przypadku systemów autorskich stosowane są liczne zabezpieczenia, które minimalizują ryzyko utraty danych i zwiększają bezpieczeństwo dedykowanych platform e-learningowych.


Moodle czy platforma autorska – co będzie lepsze dla Twojej firmy?
 

Zarówno Moodle, jak i e-learningowe platformy autorskie mogą zapewnić firmom pewne korzyści. To, które z tych rozwiązań przyniesie istotniejsze benefity, będzie zależało przede wszystkim od specyfiki danego przedsiębiorstwa.

Platforma Moodle, pomimo swoich licznych ograniczeń, może okazać się odpowiednia dla małych firm i organizacji o ograniczonym budżecie. Dzięki temu systemowi LMS przedsiębiorstwa takie będą mogły samodzielnie wdrożyć e-learning i stworzyć proste e-szkolenia za darmo lub przy niskim nakładzie finansowym.

W przypadku dużych firm o specyficznych wymaganiach znacznie lepszym wyborem będą jednak autorskie platformy, takie jak Ideo e-learning. Dla nowoczesnych, rozwiniętych przedsiębiorstw kwestie takie jak wysoki standard bezpieczeństwa, szybkie i bezproblemowe wdrożenie czy natychmiastowe rozwiązywanie wszelkich problemów technicznych są niezwykle istotne i tylko dedykowany system LMS będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie te potrzeby.


Migracja z Moodle na dedykowaną platformę – jak to zrobić?
 

Duże firmy, które korzystały wcześniej z platformy Moodle, mogą po poznaniu możliwości dedykowanych rozwiązań zastanawiać się nad migracją na autorską platformę e-learningową. Czy taki proces jest jednak możliwy?

W przypadku wykorzystujących nowoczesne narzędzia rozwiązań takich jak system Ideo e-learning migracja z platformy Moodle będzie mogła zostać przeprowadzona bez utraty istniejących już szkoleń i konieczności ponownego ich tworzenia. Zajmujący się całym procesem specjaliści zadbają o to, by możliwe było jak najłatwiejsze przeniesienie treści i szybkie uzyskanie wszystkich korzyści gwarantowanych przez dedykowane platformy e-learningowe.